Cennetin de Sensin Cehennemin de


Mersin Psikoterapi

Cennetin de Sensin Cehennemin de

Bizim gençlik yıllarımızda Candan Erçetin söylerdi, bu yazıya başlık olan sözleri. Geçen bir konserde tekrar dinleyince algıladım sözlerini. Gafil, diyordu. Aç gözünü/Öğren başka yol yok/Cehennem de sensin Cennetin de…

Transaksiyonel Analiz (TA) yöntemine ve onun dünyaya bakış açısına gitti zihnim. TA’yı Türkçe’ye çevirdiğimizde şöyle bir anlam ortaya çıkıyor: İnsanların arasında kurulan iletişimlerin analizi. Yani anlayacağın, TA insanı ele alırken, onu yalnız başına ele almıyor, bir sistemin içinde görüyordu. Psikolojik danışmanlıkta Post modern yaklaşımlardan olan Sistemik Psikoterapinin ortaya çıkmasından çok önce Eric Berne’nün, insana bu yaklaşımı yöntemin ne kadar önemli olduğunun göstergelerinden biridir.

TA bununla beraber belli felsefi varsayımlara da dayanmaktadır. Bu varsayımlar Canan Erçetin’in şarkısının aşağıda alıntıladığım kısımlarına da denk düşmekte: İnsanlar, Yaşam ve Değişimin Amacı üzerine üzerine olan bu yaklaşımlara bir bakalım.

  1. İnsanlar OKEY’dir
  2. Herkesin Düşünme Kapasitesi vardır
  3. İnsanlar kendi kaderlerini aldıkları kararlarla belirler ve bu kararlarını değiştirebilirler.

Erçetin de diyorki:

Derdin neyse söyle
Buluruz bir çare
Ağlanma sızlanma
Dök derdini ummana
Gafil aç gözünü
Öğren başka yol yok
Cehennem de cennetin de sensin düşünme
Ona buna bulunacak bahane yok yok yok yok

            Biraz açacak olursak, gafil aç gözünü; aslında sen değişimi gerçekleştirebilecek her şeye sahipsin: Sen OKEY’sin.

            Öğren başka yol yok; gözünü açıp kendine bakmaya başladığında fark edeceksin: Herkesin Düşünebilme kapasitesi vardır.

Cehennem de sensin, Cennetin de sensin düşünme/Ona buna bulunacak bahane yok; hayatının bu şekilde olması senin aldığın kararlar, bahaneler üretmek yerine bunları değiştirmeyi seçersen, yaşadığın cehennemi hayatı cennete sen çevirebilirsin: İnsanlar kendi kaderlerini aldıkları kararlarla belirler ve bu kararlarını değiştirebilirler.

           

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.