Erkek Cinsel İşlev Bozuklukları

Mersin Erkek Cinsel İşlev Bozuklukları

Erken Boşalma Geç Boşalma Empotans - İktidarsızlık (sertleşme sorunu) Cinsel İsteksizlik Cinsel Tiksinti Bozukluğu Cinsel Fobiler 

ERKEN BOŞALMA NEDİR 

Erken boşalma bir cinsel problem gibi görülse de aslında bir problem veya yetersizlik değil sadece bir cinsel uyumsuzluktur bununla birlikte cinsellikteki en önemli şeyde uyumdur. Bu yüzden erken boşalma için cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra, kişinin ve eşinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalma tanımlamasını yapabiliriz. Erken boşalma bir cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir sorundur ve çözümü oldukça basittir… Partnerinizle kurduğunuz cinsel ilişkide siz boşalmadan o orgazma ulaşabilir veya geç orgazm oluyordur ve siz ondan önce boşalabilirsiniz. Bu durum akla erken boşalmayla ilgili akla şu soruyu getirmektedir kime göre ve neye göre erken boşalma… Böyle olunca bu tamamen karşı tarafla uyum sorunu olup bir yetersizlik değildir diyebiliriz tabiî ki bu uyumsuzluğu da ortadan kaldırmak gerekmektedir. Erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde istemli denetimin olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada erken sözcüğü uygun olmadığından erken boşalma yerine denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Kısaca denetimsiz boşalma; sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması şeklinde tanımlanır” dedi. 

Erken Boşalmanın Nedenleri Ve Derecelendirilmesi 

Aslında hemen her erkek hayatının bir bölümünde bu sorunla karşılaşabilir. Genel olarak nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, Aldatma, çapkınlık, Cinsel mitler yani hurafeler, Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, Yorgunluk, sıkkınlık, gerginlik, kızgınlık ve tedirginlik gibi duygular Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, Cinsel uyarım eksikliği ve gerekli koşulların sağlanamaması, Cinsel açıdan baskı altında yetişme, Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, Günah işleme veya suçluluk duygusu, Hastalık kapma veya gebe bırakma korkusu, Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, Cinsel uyumsuzluk, Anneye aşırı bağlı olma, otoriter babadan korkma... 

Derecelendirilmesi… 

penis vajina ya girmeden önce boşalma olursa; ileri derecede erken boşalma penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma; orta derece erken boşalma penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma; erken boşalma olarak kabul edilir. 

Erken Boşalan Erkeklerin Ortak Özellikleri 

Hızlı yemek yerler Hızlı araba kullanırlar Her konuda aceleci davranırlar Çabuk sinirlenirler Kontrolsüz davranışları vardır Ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar Kaygılı ruh halleri vardır Çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır Genellikle eğitim düzeyleri yüksektir 

EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL DANIŞMANLIK VE REHBERLİK 

Cinsel sorunları önlemede cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetinin büyük önemi vardır. Bazen çiftlerin cinsel sorunla daha rahat başa çıkabilmeleri için birtakım temel cinsel bilgileri vermek ve bu anlamda bir farkındalık yaratmak bile yeterli olabilmektedir. 

Özellikle evlilik öncesi çiftlerin birlikte alacağı cinsel danışmanlık ve rehberlik onları karşılaşabilecekleri muhtemel sorunlardan koruyacak bununla birlikte daha bilinçli ve sağlıklı bir cinsel deneyim yaşamalarını sağlayacaktır. 

Hiçbir cinsel tecrübesi olmadan, çevresinden duyduğu abartılı ve yanlış bilgilerle ilk gecesini yaşayacak genç kız için bu durum korku tünelinde ilk kez yürümekten farksızdır. Hangi adımda karşısına ne çıkacağını bilmeden her an tetikte ve korkuyla yürür oysa tüneli daha önce aydınlıkta görüp her ayrıntısını inceleseydi o kişi bu bir korku tüneli değil hayatın içindeki eğlenceli bir bahçe olurdu. 

Eğer kişi ilk kez karşılaşacağı bu durumla ilgili profesyonel bir bilgilendirme alırsa gideceği yolun yol haritasını edinirse korkmadan, sağlıklı bir biçimde ve zevk alarak bu yolu geçecektir. 

Cinsel Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin Hedefleri 

Cinsellikle ilgili temel fizyolojik bilgiler-anatomik yapı, Kadın cinselliğiyle ilgili temel bilgiler, Erkek cinselliğiyle ilgili temel bilgiler, Aile olma kavramı, Cinselliğin evlilik içerisindeki yeri ve önemi, Kişinin zihin haritasında cinselliğin yeri ve öneminin saptanması, Cinsel sorunları hakkında kendini ifade etme becerisi kazandırma, Cinsel sorununu ele alma ve çözebilme becerisi kazandırma, Cinselliğin utanılmaması gereken ve doğal bir davranış olduğunu kabullenme becerisi kazandırma, Cinsel beklentilerin saptanması, Cinsel mitlerin saptanması, Kızlık zarı efsanesi, İlk gece seramonisi