Erken Boşalma Nedir


Mersin Erken Boşalma Terapisi

Erken Boşalma Nedir

ERKEN BOŞALMA NEDİR?

 

Cinsel etkinlik esnasında sürekli olarak ya da ilişkilerin birçoğunda (% 75’inde) vajinaya girişten en az bir dakika içinde ve kişinin isteğinden önce boşalma gerçekleşiyor,

bu durum en az altı aydır sürüyor,

ve kişide belli bir sıkıntıya neden oluyor ise Erken Boşalma gerçekleşiyor demektir.

 

Erken Boşalma yaşam boyu (yani kişinin cinsel açıdan etkin olduğu süreden beri) sürüyor da olabilir, daha sonraları da ortaya çıkabilir.

 

Edinsel, (yani belli bir uyarım, eş ya da durumlarla ilgili olabilir) ya da yaygın (yani her türlü uyarım eş ya da durumda) gerçekleşiyor olabilir.

 

Erken Boşalma 3 ayrı derece ile derecelendirilir:

 

Ağır Olmayan: Birleşme gerçekleştikten sonra 30 saniye ile 1 dakika arasında,

 

Orta Derece: Birleşme gerçekleştikten sonra 15-30 saniye aralığında,

 

Ağır: Cinsel etkinlikten önce, cinsel etkinlik başında veya vajinaya girişten sonraki 15 saniye içerisinde.

 

Yukarıda sayılanlar dışında cinsel birleşme gerçekleştikten sonraki 1 dakikadan daha uzun süre sonra ama kişinin isteği dışında boşalma gerçekleşiyorsa ve bu kişiye belirgin bir sıkıntı veriyorsa da kişi bu durum ile ilgili destek alabilir.

 

ERKEN BOŞALMA VE İLAÇ

 

İnsanlık tarihi boyunca cinsel aktivitenin iyileştirilmesi için çeşitli bitkisel ürünler ve ilaçlar üzerinde çalışılmıştır. Halen de çalışılmaya devam etmektedir. Ancak Erken Boşalma için henüz sağlıklı bir ilerleme kaydedilmemiştir.

 

Bazı anti depresanların boşalmayı geciktirme yan etkileri görülse de bu herkes için geçerli değildir ve bu tür ilaçların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Unutulmaması gereken şey bunların sadece yan etki olduğu ve ilaçların başka yan etkilerinin de olabileceğidir.

 

ERKEN BOŞALMA VE TERAPİ

 

Erken boşalmanın bilinen en iyi tedavisi Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemidir. Bu yöntemde kişi bedeninin ve zihnin kontrolünü öğrenir ve alıştırma süreci ile kendi istemediği takdirde boşalmanın olmayacağı şekilde vücudunu eğitmesidir.

 

Bu yöntemin en önemli özelliği BOŞALMANIN KONTROLÜNÜN kişi tarafından sağlanabilmesidir. Artık süre ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadan cinsel hayatına birey rahatça devam edebilecektir.

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.