İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı


Mersin İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı

İnternet ve Teknoloji Bağımlılığı

Diğer yazımızda da belirttiğimiz gibi İnternet Bağımlılığı diye tanımlanmış bir hastalık yoktur. Ancak Sorunun net olarak anlaşılabilmesi için bu başlığı kullanmak durumundayız. Bu problem bizim tanımlamamızla bir Problemli İnternet Kullanımıdır. 

Problemli İnternet Kullanımı her yaşta görülebilen problemlerden birisidir. Bu problemle ilgili gerek ülkemizde gerekse de yurt dışında oldukça fazla araştırma yapılmııştır. Bu araştırmalar bir taraftan problemin nedenleri ve yaygınlığı üzerineyken bir diğer tarafta ise çözüm yolları üzerine gelişmiştir. 

Günümüzde farklı araştırmacıların farklı bakış açıları ile yaklaştığı bu problemli durumla ilgili terapi çalışmaları bu farklı araştırmaların da gösterdiği gibi bütüncül bir yaklaşım ile olmak zorundadır. 

Bütüncül yaklaşım içerisinde ve ailenin de katılımı ile gerçekleştirilen terapi yaklaşımında bu problemli durumun ortadan kaldırılmasında oldukça başarılı çalışmalar mevcuttur. 

Yapılan çalışmalar PİK’li bireyler bu sorunlu davranışın yanı sıra başka rahatsızlık belirtileri de göstermektedir. Bu nedenle terapist bu durumun ortaya çıkış nedenini ve danışanın hangi ihtiyaçlarını giderdiğini araştırırken bir diğer yandan danışanında PİK ile beraber seyreden başka rahatsızlıklar olup olmadığını mutlaka kontrol etmesi gerekmektedir. 

Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak Problemli İnternet Kulanımının sonlanabilmesi ve bireyin daha kaliteli bir yaşantı içerisine girmesi için uyguladığımız, tamamen bize özel olan ve 20 seans süren bir paket programımız mevcuttur. 

Bu programda sorunun temel nedenleri görülerek bütüncül bir anlayış çerçevesinde etkin ve kalıcı davranış değişiklikleri oluşturabilmekteyiz. 

Bu programla ilgili ayrıntılı bilgi almak için randevu alınması gerekmektedir. 

İzzet Zülküf ÇELİK Uzm. Psikolojik Danışman

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.