Panik Atak


Mersin Psikolojik Danışma Merkezleri

Panik Atak

PANİK ATAK TEDAVİSİ

 

Nasıl Başlar?

Miras olarak Panik Atak: Ailenizde veya yanlarında büyüdüğünüz insanlarda Panik Atak vardır ve siz de onlardan öğrenirsiniz.

Piyangodan çıkan Panik Atak: Genele göre daha yüksek bir kaygı ile yaşıyorsunuzdur. Bir gün bir olay zaten yüksek olan kaygıya pik yaptırır (ilk atak) ve o andan sonra ne zaman gelmeye başlayacak diye sormaya başlarsınız.

Alın teri olarak Panik Atak: Kendinizi, duygularınızı ifade etmek yerine sorunlarınızı kendi içinizde yaşamayı seçersiniz. Bunu o kadar uzun bir süre yaparsınız ki, stres ve baskı hayatınızın her anında sizi ele geçirir. Sonra bir gün bir atak geçirirsiniz ve şimdiye kadar diğerlerinin vereceği tepkilerden korktuğunuz gibi panik ataktan ve yapacaklarından korkmaya başlarsınız.

 

İlk Teşhis

 

Panik Atak mı yoksa başka bir şey mi?

 

Birçok insan yaşadığı şeyin bir kaygı problemi olup olmadığından emin olamaz. Fiziksel bir problemden şüphe duyar. Peki nasıl emin olabilir?

Tabi ki en başta bir doktorun koyacağı teşhise güvenmeniz gerekmekte. Fakat genellikle bu gerçekleşmez, “ya doktor yanılıyorsa” kabus gibi çöker üstüne insanın. Bu noktada şunu kontrol edin: Ben hiç kalp krizi geçireceğimden korktuğum için başka şeylerden geri kalıyor muyum. Örneğin arabaya binmekten, yalnız evde kalmaktan, dışarıya yalnız çıkmaktan, işimi yapmaktan korkuyor muyum? Eğer bunlar varsa ve aşağıdaki 3S ile uyumluysa mutlaka terapiye başvurun. Çünkü doktorunuz yanılıyor olsa da olmasa da siz bir şeylerden korkuyorsunuz ve korku yaşamınızı engellemeye başlamış.

 

Panik Atak ve 3S

Sıklık: Sıklıkla korkular aklımıza gelir ve bunlarla uğraşmak zorunda geliriz.

Süre: 6 haftadan uzun bir süredir bu korku ve engellenme durumu vardır.

Şiddet: korku öylesine şiddetlidir ki hayattaki bir çok şeyden ya zevk alamaz duruma geliriz, ya da yukarıdaki gibi engeller başlar.

 

Hayatınızı nasıl etkiler?

 

Günden düne azalan yaşam: Panik Atak yaşayanların “yaşamı azalır” ancak bu yaşamınızın sonlanacağı anlamına gelmez aksine yaşamınız sürer gider. Ancak yaşam alanlarınız azalır. Giderek kısıtlı bir alanda yaşamaya başlarsınız. Kafese kapatılmış biri haline gelirsiniz.

 

Nasıl Tedavi olunur?

İlaç Tedavisi: İlk başvurulan ama çabuk bırakılan durumlardan biridir. Bilimseldir. Yasaldır.

Evrene gönderilen mesajlar: Siz bilirsiniz ama ya evren sağır olmuşsa? Aman uzak durun.

Hocalar: Nefesine göre değişir Aman uzak durun.

Bitkisel Ürünler:

-“İlaç kullanmak bizi hasta ediyor, oysa bunlar tamamen doğal ve bitkisel.”

-Hanfendi, esrar, mantar ve tütün de tamamen doğal ve bitkisel.

Hipnoz: Yöntemlerden biridir. Ehliyeti olan birisine gittiğiniz sürece…

Terapi: BDT (Bilişsel Davranışçı Terapi) Bilimsel, yasal ve sonrasında da önleyiciliğe devam eder. İyi bir uzmandan destek alın.

 

Panik Atak’a Yakından Bakmak: Ne oluyor?

Düşünceler: Susturulamayan, otomatik, sürekli yinelenen ve Felaket Senaryoları ile Hasta eden bir sürü korkunç varsayım.

Duygular: Bu varsayımların yarattığı endişe, korku ve panik.

Davranışlar: Hayatın farklı alanlarından çekilme, vaz geçme, tercihleri değiştirme (başka bir şehre tatile gitmek yerine evde kalıp dizi izleme) gibi bir sürü şey...

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.