Zihin Check Up (COGMAP) Nedir?


Mersin Zihin Check Up (COGMAP)

Zihin Check Up (COGMAP) Nedir?

Zihin Check Up (COGMAP) Nedir?

 Zihin Check-Up bireylerin zihin yapılarını, zihin gelişimi düzeylerini gelişimsel olarak değerlendiren, yeteneklerini, zayıf ve güçlü öğrenme becerilerini ortaya koyan, BrainFit uygulamalarından önce ve sonra uygulanan bir zihin değerlendirme sistemidir.


COGMAP bireyin 5 temel zihin bölgesini ve 26 bilişsel bölümü ölçer ve değerlendirir.


  1. İşitsel beceriler gelişimi
  2. Görsel beceriler gelişimi
  3. Duyu-Motor beceriler gelişimi
  4. Dikkat ve İşleyen Bellek beceriler gelişimi
  5. Sosyal-Duygusal beceriler gelişimi

Yukarıdaki 5 zihin bölgesi kişi için önemlidir. Görsel becerilerimiz işitsel becerilerimizi destekler. Dikkat becerilerimiz yaptığımız işe başarılı bir şekilde odaklanmamıza ve odakta kalmamıza, öğrendiğimiz, edindiğimiz bilgileri hafızamıza almamıza ve kolayca hatırlamamıza yardım eder. Sosyal duygusal becerilerimiz kaygımızı yönetmeyi, motivasyonumuzu düşürmemeyi sağlar.


Son olarak motor becerilerimiz yeni bir sporu öğrenirken, yazı yazarken ya da bir müzik aletini çalarkenki yeni bir durumla baş etmemize yardım eder. Bu 5 zihin bölgemizin güçlü ve zayıf yönlerini anlamamız bize öğrenme sisteminin sağlığı hakkında da bilgiler verir.


BrainFit ve Dikkat

Dikkat sadece genetik değil çevresel faktörlerden de etkilenmektedir ve etkilemektedir. Her birey dikkat eksikliği yaşayabilmektedir önemli olan bunun sıklığı ve yaşamımızı nasıl etkilediğini fark edebilmek ve uzmanlardan yardım almaktır. Dikkat eksikliği zaman içinde net düşünmenizi de etkileyerek karar verme yeteneğinize olumsuz etkiyebilir. Bu konsantre olamama, odaklanamama durumuna birçok farklı neden sebebiyet veriyor olabilir. Brainfit uygulamasıyla önce sebep olan durumu anlayabilmek ve kişiye özel müdahalelerle sorunu minumum düzeye indirmek hedeflenmektedir.

BrainFit ile gelişimini sağladığımız Beynin 5 bölgesi aslında hayatımızın, her anında ihtiyaç duyduğumuz becerilerin temel alanını oluşturur. Bu beceriler de DİKKAT ve ODAKLANMA becerileri, GÖRSEL beceriler, İŞİTSEL beceriler, PSİKO-MOTOR beceriler ve DUYGUSAL beceriler yer alır. Bu 5 alandan biri zayıf olursa diğer alanları da olumsuz etkileyecektir. BrainFit İLAÇ KULLANMADAN kişiye özel hareket tabanlı egzersizler ile kişinin gelişimine katkıda bulunur. Kişinin dikkatini sürdürme, odaklanma becerilerini geliştirmeyi sağlar.

Disleksi nedeni nörobiyolojik olan okuma, yazma ve heceleme konusunda sorunlara yol açan bir öğrenme güçlüğüdür. Beyinde dili işleyen bölgelerdeki bireysel farklılıklardan dolayı ortaya çıkar. Disleksiye sahip bireylerde; sözlü ve yazılı dili algılarken, yabancı dil öğrenirken, matematik işlemleri yaparken, hızlı okuma yaparken ki durumlar başta olmak üzere, hayatın birçok alanında sorun yaşarlar. BrainFit uygulamaları, disleksi ile mücadele eden bireylerde sesleri anlamama; okuma, yazma, iletişim ve öğrenme becerilerini etkiler. Kişilerin hayata kolaylıkla dahil olabilmeleri ve performans gösterebilmeleri için ihtiyaç duydukları alanların geliştirilmesi gerekmektedir.

BrainFit, Zihin Check-Up’la Disleksi’si olan bireylerin sorunlarının kök nedenlerini bulur ve onlara özel işitsel, fiziksel ve beyin egzersizleri programlarıyla bu sorunların kalıcı bir şekilde düzelmesini sağlar.

Bugüne kadar 60.000 Danışanımızın sonuçları ne kadar başarılı olduğumuzu kanıtlıyor!

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.