Işıl Çukurova, Psikolog

Psikolog Işıl Çukurova

Psikolog Işıl Çukurova; ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2018 yılında şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Psikoloji alanındaki çalışmalarına TED Üniversitesi Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi yüksek lisans programında devam etmiş, tüm teorik ve uygulamalı dersleri başarıyla tamamlamıştır. Eğitimi süresince uzun süreli staj yaptığı kurumlar arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Adana Güleç Akademi Anaokulu bulunmaktadır. Şu an, kronik bir hastalığı sebebiyle hastanede tedavi gören çocukların psikolojik iyilik hallerini resimler yoluyla incelemeyi amaçladığı yüksek lisans tezine devam etmektedir.

Bölümdeki akademik çalışmalarının yanında, gönüllü bir topluluk aracılığıyla kanser tedavisi gören çocuklar ve aileleriyle beş yıl boyunca çalışmış, daha sonra yeni gönüllüleri bu konuda desteklemeye de devam etmiştir.

Yüksek lisans eğitimi kapsamında; Bilişsel Davranışçı Terapi ve Sistemik Aile Terapisi eğitimleri almış, başvuruda bulunan ailelerle birlikte yol aldığı psikoterapi sürecinde ise yas danışmanlığı, sistemik aile terapisi ve yönlendirmesiz oyun terapisi süpervizyonları almıştır. Psikolog Işıl Çukurova; ayrıca birinci düzey Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimi almış, gelişimsel ve duygusal değerlendirme yapmaya aracı çeşitli testlerin ise uygulama, analiz ve raporlandırmalarına hakimdir. Çocuğun üstün yararına önem veren Çukurova, erken dönem yaşantılarının ve ebeveyn-çocuk ilişkilerinin etkilerini önemseyerek ilişkisel ve sistemik bir bakış açısıyla çocuk-ergen ve ailelerini anlamaya çalışan bir yaklaşıma sahiptir.