IVA-QS Dikkat ve Dürtü Kontrol Testi


Mersin Dikkat Eksikliği Testi

IVA-QS Dikkat ve Dürtü Kontrol Testi

IVA-QS Testi, 6 yaş ve üstü bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi yaşadığından şüphe edilenlerde ve uyku, yemek, öğrenme, kaygı, beyin incinmeleri vb. diğer medikal problemler ile ilgili dikkat ve kontrol problemlerinin değerlendirilmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

 

Dikkat Testi: Görsel ve İşitsel olarak iki alt alanda değerlendirir.

 

Hazırbulunuşluk: Dikkatsizce verilen tepkileri ölçer.

Odaklanma: Tüm doğru cevapları ve tepki hızı sürelerini kullanarak ölçer.

Hız: Tüm doğru cevapların ortalama tepki hızlarının ölçümüdür. (Düşük tepki hızları dikkat problemleri ve mental yavaşlığa işarettir.)

 

Dürtü Kontrolü Testi:

İşitsel ve Görsel olarak iki alt alanda değerlendirir.

 

Muhakeme: Dürtüsellik ve kaçınma puanlarını, yapılan hataları değerlendirerek ölçer.

Tutarlılık: Cevap sürelerindeki geçerlilik ve güvenilirlik puanları ile görev üzerinde kalma puanlarını değerlendirerek ölçer.

Enerji: İlk 200 deneme ile son 200 deneme arasındaki tepki süresini karşılaştırarak ölçer. Bu skorlar aynı zamanda sürekli dikkat ölçmek içinde kullanılır.

 

IVA-QS Testi ile 6 yaş üzeri bireylerde dikkat ve dürtü kontrolünde bir problem olup olmadığı tespiti yapılır. Test, Dürtü Kontrolü ve Dikkati ölçen 13 dakikalık işitsel ve görsel performans testidir.

Test tepki verilmesi ve kaçınılması gereken 500 adet uyarandan oluşmaktadır.

Her uyaran 1,5 saniye aralıklar ile sunulur.  

Test sürekli dikkati ölçmek ve bireyin bilişsel özelliklerini zorlamak adına orta derecede test uygulayanda sıkılma duygusu yaratacak şekilde dizayn edilmiştir.

Test için önceden randevu almanız gerekmektedir. Test Ücreti:200 TL'dir. (Ücrete, uzmanın aile ile yapacağı görüşme dahildir.)

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.