Mersin Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

ÇOCUK ODAKLI OYUN TERAPİSİ (ÇOOT) NEDİR? 

Oyun dünya üzerindeki tüm çocukların evresel ortak dilidir. Oyun çocuğun dünyasına giren büyülü bir kapıdır. Bu kapıdan girip çocuğun iç dünyasına ulaşmak sorunların tespiti ve çözümünde %100 etki yaratır. Terapi seanslarında çocuk yetişkinlerin kontrol ve sınırlamalarından uzak kendi yaratıcılığını ortaya koyar. Duygularına rahatlıkla yaşar ve ifade eder. Çözümü keşfeder ve gerçekleştirir. Oyun terapisi tamamen ilişki odaklıdır. Çocuklarla çalışırken kullanılan terapi çeşitlerinden kısa sürede en kalıcı davranış değişikliğini yaratan ve en etkili olan terapi şeklidir. Çocukların en büyük sorusu şudur “Kimsenin Umurunda mıyım?”. Bu soru onları diplere kadar götürebilir. Eğer sorunlarını kimse çözmüyorsa umutlarını yitirirler. Dolayısıyla diğer terapi yöntemlerinde süreç uzayınca ve çocuk anlaşılmadığını fark edince umutsuzluk başlıyor ve sorun daha da derinleşebiliyor. 

ÇOOT NASIL İLERLER? 

3-12 yaş arası çocuklarla yapılan çocuğun sürecin merkezinde olduğu terapi şeklidir. Anlamlı oyuncaklarla çocuğun 45 dk boyunca oyun odasında terapistle bulunmasına dayanır. İlk 6 gün arka arkaya aynı saatte yapılan seanslardan sonra aile ile bir görüşme yapılır ve ardından çocukta istenilen davranış değişikliği gözlemlenene kadar haftada 2 defa seanslar devam eder. Toplam seans sayısı probleme göre çeşitlilik gösterir. Oyun odası sadece çocuk vakit geçirdiği bir yer değildir. Oradaki her oyuncağın, her materyalin, her hareketin bir anlamı ve önemi vardır. Bunun için de terapinin bu alanda özel eğitim ve süpervizyon almış terapistlerce yürütülmesi gerekir. 

NEDEN OYUN TERAPİSİ? 

Çocukların dili oyundur, kelimeleri ise oyuncaklarıdır. Onlardan yetişkin bireyler gibi sözel ifadelerle kendilerini ifade etmeleri ve somut telkinlerle problemlerini çözmeleri beklenmez. Çünkü duygusal, zihinsel ve sosyal gelişim alanları bakımından böyle bir yeterlilikleri söz konusu değildir. Çocuklar dünyayı kalp gözü ile görürler. Biliyoruz ki kelimeler de yanlış anlamanın aracıdırlar. Bu sebeple gerçek manada görmek sadece kalple mümkündür. Oyun terapisi kalp kalbe kurulan bir ilişkidir. Bu ilişkide terapist çocuğun duyduğu, gördüğü, hissettiği, dokunduğu şey olur. Çocuğun kendisini ve problemin çözümünü keşfetmesine izin verir. Çocukluk tamamlanması gereken bir dönem, çocuk da eksik bir kişi değildir. Başlı başına bir dönem ve çocuk da tam bir bireydir. Oyun da çocuk için sadece bir faaliyet değildir, önem ve anlam doludur. Bu yüzden çocuklar gelişimsel perspektiften bakılmaya ve anlaşılmaya ihtiyaç duyarlar. Onlar yetişkinlerin minyatürleri değillerdir. Duygusal dünyalarını keşfederken ve ifade ederken yetişkinlerin aksine, sözel iletişimi değil oyun ve aktiviteyi kullanırlar. Çocuğu karşı sandalyeye oturtup konuşmak ya da telkin vermekten çok daha etkili ve kalıcıdır. Tüm bu sebeplerden ötürü çocuklara yardım etmenin doğru şekli oyun terapisidir. 

HANGİ DURUMLARDA OYUN TERAPİSİ KULLANILABİLİR? 

Cinsel ihmal ve istismar 

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği 

Boşanmış evebeyn çocukları 

Özgüven eksikliği 

Kendini ifade etme yetersizliği 

Öfke kontrol sorunu- dürtüsellik 

Tuvalet sorunları 

Uyku sorunları 

Beslenme sorunları 

Korkular 

İçe kapanıklık 

Kardeş kıskançlığı 

Arkadaş edinmekte güçlük 

Oyun oynamama oyunu bilmeme

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.