Çocuk ve Ergenlerde Alt Islatma


Mersin Alt Islatma Terapisi

Çocuk ve Ergenlerde Alt Islatma

Çocukluk çağlarının en sık rastlanılan problemi alt ıslatma (enürezis)’tir. Enürezis 5 yaş üstü çocukların istemsiz olarak gece altlarını ıslatması problemidir. 5 yaştan küçük olan çocuklar için problem şeklinde anılmayan bu durum 5 yaş üstü çocuklarda ve ergenlerde görünüyorsa psikolojik sorun arz ediyor demektir.

                Alt ıslatma sorunu dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla yaşanmaktadır. Çocuğu alt ıslatan aileler, öncelikle bu problemin üstesinden gelebileceklerini düşünürler, zaman zaman sabır gösterirler, zaman zaman çocuğa kızarlar derken vakit geçer ve artık ergenliğe girmek üzere olan çocuklarının hala alt ıslattığını görünce umutsuzluğa kapılırlar. Tabi bütün bu süreçte çocuğun ve tüm ailenin yaşam kalitesi düşer, her uyku vaktinde ‘Yine mi altını ıslatacak’ düşünceleri aile üyelerinde kaygı yaratır. Çocuk da kaygılı bir şekilde uyur, ‘Ya yine altımı ıslatırsam’ diye korkar ve huzursuz olur.

Alt ıslatmayı engelleyemeyen çocuk, o şekilde uyandığında büyük bir suçluluk ve utanç duyar. Kendisi ve ebeveynleri sürekli yatak çarşaflarını değiştirmekten ve yıkamaktan bıkmışlardır. Bu süreçlerin yaşandığı ailelerin çamaşır makineleri sürekli çalışır. Bunun yanında aile, kendi evlerinin dışında kalacakları akraba ziyaretleri, geziler, seyahatler vb. planlar yapmaya çekinir. Böyle bir plan yapılsa dahi, alt ıslatma olacağı fikri sürekli akıldadır ve yapılan etkinlikten pek haz alınamaz. Neticede bu durum tüm ailenin hayat kalitesini olumsuz etkiler.

Alt ıslatma problemi yaşayan çocuk ve ergenlerde özgüven eksikliği, akademik başarı kaybı, suçluluk ve utanç hisleri, asosyalite, çekingenlik gibi problemler görülür.

                Alt ıslatma (enürezis) probleminin çözümü uzman psikolojik danışmanlar tarafından sürdürülen tedavi seansları ile mümkündür. Danışma süreci ailenin çocuğu bir üroloji uzmanına götürmüş ve çocuğun ürolojik bir problemi olmadığı konusunda tıp doktoru görüşü almalarından ardından planlanır. Danışma sürecinde çocukla ve aile ile birlikte çalışılır. Bu süreçte psikolojik danışman herhangi bir ilaç kullandırmadan tamamen ilaçsız tekniklerle sürece müdahale eder. Ortalama olarak 8 seansta sağaltım sağlanır. Danışma süreci sonlandıktan sonra yeni kazanılan davranışların kalıcılığının sağlanması açısından öncelikle ayda bir, sonrasında üç ayda bir ve son olarak da yılda bir kez olacak şekilde kontrol seansları düzenlenir.

Yaşam Psikoloji Dünyası © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.